Yaşam

GÜZEL BİR HABERİM VAR

7 Aralık 2015

SEBO441x576x2

Maldivler seyahatimiz esnasında yanımızda iki minik süprizimiz vardı: Lomography fotoğraf makinalarımız. Biz Lomography Türkiye ile ufak bir proje gerçekleştirdik ve Lomo makinalarımızla seyahatimizi ölümsüzleştirdik. Gürhan su altı fotoğrafları çekmek istediği için Fisheye No2.Shiawase’yi seçerken benim tercihim Diana Mini En Rose oldu….pespembe olduğu için kalp kalp kalp 🙂 Her ne kadar çocukluğumuzda analog makinalar kullanmış olsak da dijital makinalara alışınca tekrar eskiye dönmek insanı başda bir garip hissettiriyor, ama Lomo’ların sanırım en keyifli yanı filmleri heyecanla bekliyor olmanız. Ne çektiğinizi hatırlayıp kocaman gülümsetiyor sizi fotoğraflar. Bana açıkcası nostalji yapmak çok keyifli geldi ve minik makinamı çok sevdim, hatta makinama bayılıp aynısını isteyen bir sürü arkadaşım da çıktı. Bu keyifli proje için Lomography ailesine kocaman teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Veeee işte Lomography sayfasında yayınlanan röportajlarımız karşınızda….. Fotoların keyfini çıkartın 😉 Not: Lomography’nin hikayesini merak edenler için de aşağıda genel bir bilgi de mevcut…..

 

 

Berry’nin röportajjı:

http://www.lomography.com.tr/magazine/317094-lomoamigo-sebnem-demirel-in-diana-mini-ile-maldivler-gezisi

 

 

Ve Gürhan’ın röportajı:

http://www.lomography.com.tr/magazine/316826-lomoamigo-gurhan-kara-ve-sualti-fotograflari

 

Lomography Nasıl Doğdu?

SSCB Savunma ve Sanayi Bakanı’nın sağ kolu General Igor Petrowitsch Kornitzky, yoldaşı Michail Panfilowitsch Panfiloff’un masasına, Japon yapımı Cosina CX-1 adında bir makineyi koydu. Güçlü LOMO Rus Silah ve Optik Fabrikası’nın Direktörü olan Panfiloff, bu makinenin keskin cam lensini, üstün ışık hassasiyetini ve kuvvetli kasasını detaylı bir şekilde inceledi

Makinedeki potansiyeli gören iki centilmen, Saint Petersburg, Rusya’da yer alan LOMO PLC fabrikasına, Cosina CX-1’in daha üstün bir modelini yaratmak için gereken emri verdi ve LOMO LC-A’nın ilk çalışır durumdaki prototipi bu şekilde doğmuş oldu!

1984 yılında, LOMO LC-A’nın seri üretimi 1200 çalışanla başladı. Rusya pazarı için ayda 1100 adet ile başlayan üretim, kısa sürede Polonya, Çekoslovakya ve Küba gibi diğer Komunist ülkelere de yayıldı.

Bir grup Viyana’lı öğrenci, Prag’da gezerken, garip, eski makineler satan bir dükkanda LOMO LC-A ile karşılaştı ve hemen kalçadan çekmeye başladılar. Viyana’ya döner dönmez filmlerini banyo ettirdiler ve ilginç derecede güzel fotoğraflarla karşılaştılar. Kısa süre içinde arkadaşları, akrabaları, hatta yabancılar aynı soruyu sormaya başladılar – hepsi kendi LOMO LC-A’sını istiyordu!

Gizemli Rus cevherine karşı olan ilgi hızla artınca, Lomography’nin kurucuları, fantastik LOMO LC-A’ya olan talebi karşılamak adına, çareyi sırt çantalarını takıp, Rusya’ya baskın yapmakta buldu.

1992 yılında, sonunda Uluslararası Lomography Topluluğu’nun (LSI) kurulmasına karar verildi. Yaz aylarında, efsanevi “Lomography’nin 10 Altın Kuralı” yazıldı ve sonrasında 5 Kasım tarihinde, “Lomography Manifestosu” ile birlikte “Wiener Zeitung” gazetesinde yayınlandı. Kısa süre içinde Viyana Şehir Konseyi, LSI’ya şehrin 7. bölgesinde, Breitegasse üzerinde boş bir ev bağışladı. Bu ev, tüm Lomography operasyonunun merkez üssü oldu! İlk Lomography sergisi bu evde açıldı. Sergi sırasında, 700 adet LOMO LC-A satıldı ve Lomography’nin en belirgin özelliklerinden biri olan LomoWall burada doğdu! Veeee arka arkaya bir sürü Lomo modelleri çıkmaya başladı. Hikayenin tamamını merak ediyorsanız tık tık 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply