Fransa, Genel, Seyahat

ROMANTİK PARİS REHBERİ

26 Şubat 2022

Paris hep en romantik şehir olarak görülür. Evlilik tekliflerinin doruğa ulaştığı bu şehirde en romantik anları nerede ve nasıl yaşayabileceğinizi düşündüm ve sizlere minik bir rehber hazırladım. Romantizm yaşamak için çift olmanıza da gerek yok, kendi kendinize de bu romantizmi yaşayabilirsiniz. Maksat güzel anların keyfini çıkartmak 😉

 
Romantik Piknik: Hava dondurucu veya yağmurlu olmadığı sürece bence Paris’teki romantik yemek bir piknik konseptidir. Öyle çılgınlar gibi para harcayıp Eyfel manzaralı bir restaurant bılmaya hiç gerek yok. Bir servet harcamadan hazırlanan güzel bir piknik sepeti en romantik anları yaşamanızı sağlayacaktır. Alın iyi bir şarap, birkaç Fransız peyniri, bir baget ve biraz da meyve işte size en kral sofra. Seine nehrinin kenarında Eyfel manzaralı bir yer de buldunuz mu tamamdır bence.
 
Araba ile Paris turu: Paris’e ilk taşındığım yıl yapmıştım ve en keyifli anılarım arasında bu araba turu yerini aldı. Özellikle benim gibi eski tip arabalardan hoşlanıyorsanız bu turlara bayılacaksınız. Birbirinden farklı rotalar, birbirinden farklı bütçelerde arabalar var. Kendiniz için en uygun olanını seçin. Ben eski Citroen arabalarla olan turu yapmıştım. Rehberiniz yani şöförünüz sizi gezdirirken hem gördüğünüz yerleri açıklıyor hem de birbirinden keyifli Fransız şarkıları eşliğinde bu turu yapıyorsunuz.
 
 
Sevgi duvarı: Monmarte’ın en turistik noktalarından biri ama romantizm denilince burayı es geçmek olmaz çünkü bu duvarda her dilde seni seviyorum yazıyor. Erken saatlerde giderseniz fotoğraf çekmek için kuyruk beklemenize gerek kalmaz 😉
 
Eyfel manzaralı romantik yürüyüş: Paris’e kış aylarında geldiniz, gava buz ya da yağmurlu… olsun Paris en kötü havada bile güzelliğini kaybetmiyor. Piknik yapamayacağınız için benim tavsiyem romantik yürüyüşler. Şemsiye altında yakınlaşıp dolaşmak da keyifli oluyor. 
 
 
Aşk köprüsüne kilit takma: Aşkımızı Paris’te mühürleyeceğiz ve yıllar sonra gelip bu kilidi yine bulacağız diye romantik romantik hayaller kuruyorsanız size kötü bir haberim var. Paris köprülerindeki anahtarlıklar köprüye ağır gelip zarar verdiği için belli periyotlarda toplanıyor🙈 Anahtarlık yerine köprülerde çekilen fotoğraflarla o anları ölümsüzleştirmek daha kalıcı olacaktır ama aşk köprüsünü yine de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. 
 
Sanatçılar meydanında portre çizdirme: Ben yıllar yıllar önce portremi Montmartre‘da çizdirmiştim ve o resmi hala severek saklıyorum. Kara kalemden sulu boyaya kadar farklı çeşitlerde resim yapan birçok sanatçıyı burada bulabilirsiniz. 
 
Kendinizi kalplere boğun: Eğer Paris’e 14 Şubat Sevgililer günü haftasında geliyorsanız bilin ki tüm patisserie, çikolatacı ve fırınlarda -hatta peynircilerde bile gördüm- mutlaka kalp şeklinde ürünler satılıyor. Hatta Stohrer, Pierre Herme gibi ünlü şeflerin olduğu yerlerde sırf o tarihler için özel tatlılar yapılıyor. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply