Fransa, Seyahat

PARIS’IN EN GÜZEL SONBAHAR FOTOĞRAF NOKTALARI

4 Kasım 2021

Şu sıralar Paris en popüler seyahat rotalarından biri. Herkes akın akın geliyorken ben de bir sonbahar yazısı derleyeyim dedim be sizler için Paris’in en güzel sonbahar fotoğraflarını çekebileceğiniz yerleri listeledim. Burada hem çok popüler hem de turistlerin pek bilmediği bazı lokal yerler de bulunuyor. Gelip buralarda fotoğraf çekerseniz Instagram’da beni taglemeyi de unutmayın 😉

Tuileries
En sevdiğim ve en çok gittiğim park. Ben burada hiç mevsim ayırmıyorum çünkü burası hep güzel ve hep özel. Sadece ufak bir tavsiye; park kocaman ve her köşesi birbirinden güzelken neden herkes gidip hep aynı noktada fotoğraf çekiliyor hiç anlamıyorum. Parkın farklı farklı bölümlerini gezip her yerde fotoğraf çekilin. Louvre binası, heykeller, atlıkarınca, havuz, Concorde’a bakan yüzü… bu parktan yüzlerce değişik fotoğraf çıkar.
Promenade Plantée
Paris’in bu keyifli ve çok bilinmeyen eski tren yolu özellikle sonbahar ve ilkbaharda çok keyifli. Burası aslında bir yürüme yolu ve Paris’in farklı farklı noktalarından geçiyorsunuz. Üst geçitler, köprüler, tüneller, sokak sanatçıların graffiti ve resimleri ve de benim en sevdiğim doğa manzaraları bu yürüyüş parkurunun artıları. 4,5 km uzunluğundaki bu yol Bastille’den başlayıp Bois de Vincenne’ye kadar uzanıyor.
Institut Historique Allemand
Yine gizli bir nokta. Ben bu binayı birkaç yıl önce yürüyüş yaparken keşfettim ve aşık oldum. Sarmaşıkların sardığı Alman Enstitüsüne ait bu binayı rengarenk yaprakları dökülmeden mutlaka yakalayın.
Parc de Saint-Cloud
Bu park Paris’in biraz dışında ama en güzel sonbahar renklerini burada gördüğümü itiraf etmeliyim. Biz arkadaşımla her sonbahar burada buluşup uzun bir yürüyüş yapıyoruz. Doğanın içinde olmak ve renklerin tadını çıkartmak o kadar iyi geliyor ki. Ormanın bir bölümünde özel bir nokta keşfettik sağınızda sarı yapraklı ağaçlar ve solunuzda kırmızı yapraklı ağaçlar olabildiğince uzanıyor. Geçtiğimiz sene burada bir sürü mantarlar da keşfettik ama dikkat zehirli mi yenilebilir mi hiç bilmiyorum😂🙈
 
Jardin du Luxembourg
Paris’in en popüler bahçelerinden biri olan Lüksemburg bahçesi her mevsim ayrı güzel. Parkın farklı farklı noktalarında birbirinden güzel ağaçlar bulunuyor. Ben parkın içinde bulunan cafeyi de seviyorum. Sadaharu Aoki patisseriesi parkın yakınlarında, oradan bir tatlı kapıp doğanın renklerini çay kahve eşliğinde çıkarabilirsiniz.
 
Montmartre
Montmartre’nin yeri hep bir ayrı. O daracık keyifli sokaklarında dolaşmayı ve her gidişimde yeni yeni güzel binalar keşfetmeyi çok seviyorum. Bu duvar da son birkaç yıldır bayağı bir popüler oldu. Ben gittiğimde bomboştu ama şu sıralar nasıldır kuyruklar oluşmuş mudur bilmiyorum. Ama bu renklerin güzelliği için değer.
 
Île aux Cygnes
Yine pek bilinmeyen daha doğrusu turistlerin pek bilmediği lokallerin ise bayıldığı bir yer tavsiyesi. Bu minik adacık benim yine çok sevdiğim bir yürüyüş rotam. Özellikle baharlarda çok keyifli ve Eyfel manzarası da bonusu.
 
Seine nehri
Paris’e kadar gelip köprüleri sadece geziyorsunuz ya çok üzülüyorum. Seine nehri boyunca yürüyüş yapsanız hele ki günbatımının o muhteşem renklerine denk gelseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Sonbahar fotoları için en romantik mekan olduğunu da belirtmem lazım🙃
Pavillon de la Reine
Milyon kere gelip hiç konaklamadığım otel 🙂 Beni takip edenler bilir her avluya girip her açık kapıdan kafamı uzatırım bu oteli de yine öyle buldum. Ayy burada ne varmış diyip gözlerime inanamamıştım. Özellikle sonbaharda bu mekan anlatılmaz yaşanır ve bol bol da fotoğrafı çekilir.
 
Champs de Mars Tour Eiffel
Hey gidi eski Eyfel günleri. Daha birkaç yıl önce ne parkın ortası demirlerle kapatılmıştı, ne de bu kadar izdiham yaşanıyordu. Uzun zamandır Eyfel taraflarına gitmemiştim ama bu yaz tam bir şok yaşadım. Hırsızlıklara ve dolandırıcılara dikkat! Biliyorum burası Paris’in en romantik noktalarından biri ama bana hiç tekin gelmemişti son ziyaretimde.
 
Pont de Bir-Hakeim
En güzel Eyfel manzaralarından biri bu köprüde. Sonbaharda da ayrı bir güzel oluyor. Metro hattı da burada yer altından değil köprü üzerinden geçiyor ve sizi bu muhteşem manzara karşılıyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply