Yaşam

EN TATLI KIRMIZILAR…

31 Ocak 2017

 img_1568

Merhabalaaaar, evet biliyorum Ocak ayını hiç olmadığım kadar tembel geçirdim ama umarım artık bu sona erecek ve daha çok ve daha kısa aralıklarla yine buralarda olacağım. Madem bu kadar uzun beklettim o zaman hem lezzetli hem de şöyle uzun uzadıya bir yazıyla kendimi affettireyim. En tatlısından eeeenn kırmızından bir post bu. Yeniyıl için LCW’nin kurumsal dergisinde yer alan yazımı sizler de okuyun istedim…;)

fullsizerender18

fullsizerender17

EN TATLI KIRMIZILAR

Kırmızıyı hep aşkın, tutkunun rengi olarak biliriz halbuki kırmızı içinde samimiyet ve bolca mutluluk da barındırır. Peki kırmızının aynı zamanda iştah açtığını da biliyor muydunuz? Bu nedenle en güzel ve gülümseten tatlılar hep kırmızı 🙂 İstanbul’daki kırmızıların peşine düştüm ve sizler için en güzellerini keşfettim. Bu mini kırmızı tatlı dosyası çok çoooook lezzet ve mutluluk içeriyor…

Geleneksel kırmızı

Türk tatlıları pek kımızı olmazlar ama kırmızı dokunuşları vardır. Bir ekmek kadayıfını hiç vişneli yediniz mi, ya da bir muhallebiyi çilekli denediniz mi. Birde annelerimizin yaptığı kıpkırmızı ayva tatlıları vardır, hani üstüne kaymağın çok yakıştığı 😉 İşte tüm bu lezzetleri Saray Muhallebicisi, Hafız Mustafa, Kanaat Lokantası gibi mekanlarda bulabilirsiniz.

Çocukluğumuzun kırmızısı

Kim demiş şeker tatlıdan sayılmaz diye, hele ki çocukluğumuzun akide şekerleri. Ben en çok tarçınlısını severdim ve şeker dükkanından hiç çıkmak istemezdim. Şekerci Cafer Erol, Ali Muhiddin Hacı Bekir en nostaljik olanları.

Fransız kırmızısı

O minik minik pastaların, kıpkırmızı macaronların, bol meyveli keklerin en güzelleri patisserielerde. Keyifli Fransız tatlarını denemek isterseniz en doğru adresler Patisserie de Pera, Raffles Patisserie, Fauchon ve Laduree.

Meyve kırmızısı

En güzel kırmızı tatlılar tabii ki meyveli olanlar. Pastanelerin vazgeçilmezi yediğinizde sizi hemen mutlu eden çilekli, böğürtlenli, frambuazlı, vişneli tartlar ve tartoletler. Galata Şirin Fırın, Zamane Kahvesi, Divan Pastanesi, Gezi İstanbul pastanelerin en bilinenleri. Veeee çikolata çilek ikilisi de unutulmamalı. Çikolataya batırılmış çilekler için Godiva, bol meyveli Nutellalı krep ve waffle’lar içinse Eataly’de açılan Nutella Bar kesin not edilmeli.

Çay saatleri kırmızısı

Çayın yanına en çok yakışan kırmızı pastalar, minik çörekler, muffin’ler, cupcake’ler ve aklınıza gelen daha neler neler. Özellikle Shangri-La İstanbul, Çırağan Palace Kempinski ve Four Seasons Hotel’in çay saatleri kaçırılmamalı en güzel Cheesecake’ler için de Hyatt İstanbul denenmeli.

Lokum kırmızısı

Bazı kaynaklara göre 15.yy’da bazı kaynaklara göre de 18.yy’da I. Abdülhamit’in yumuşak bir şekerleme istemesi üzerine açılan bir yarışmada Muhittin Hacı Bekir’in birinci olmasıyla bulunan lokumu tabii ki de unutmak mümkün değil. Kırmızının en güzellerinden olan narlı ve güllü lokumların adresi yine Ali Muhiddin Hacı Bekir, Cemilzade ve Koska Helvacısı.

Her yeni yıl yeni umutlar, yeni kararlar ve yeni başlangıçlar demektir. Sizler de yeni yılınızı en tatlı kırmızılar ile taçlandırın. Şimdiden mutlu yıllar….

fullsizerender13

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply