Fransa, Seyahat, Yaşam

DINER EN BLANC

30 Haziran 2019

Paris’in en ihtişamlı noktasında bembeyazlar içinde bir yemek hayal eden. Rüya gibi bir atmosfer, herkes beyaz giymiş, masalarını süslemiş, piknik sepetlerini doldurmuş ve çoooook eğleniyor. Daha önce duydunuz mu ya da fotoğraflarına denk geldiniz mi bilmiyorum ama dünyanın pek çok noktasında bu özel yemek organizasyonu düzenleniyor. Aylar öncesinden tarih biliniyor ama nerede buluşulacağı, yemeğin hangi noktada düzenleneceği bir sır. Ancak beyaz gecenin gününde tüm detayları öğreniyorsunuz.

Ben Paris’e ilk taşındığım sene Diner en Blanc’ın fotoğraflarını görüp büyülenmiştim ve katılmak istemiştim. Ama organizasyona dahil olabilmek için milyonlarca başvurular arasındaki şanslı kişiler olmanız gerekiyor. Talep bu kadar çok olunca yemek hayallerim de yalan oldu tabii ta ki bugüne kadar. Louvre‘un bahçesinde oturup öyle kendi kendime fotoğraf çekerken birden beyazlar içinde gelen kalabalığı gördüm. Diler en Blanc bu sene Louvre’da düzenleniyormuş. Herkes kendi sandalye ve masasını taşıyor, koordineli bir şekilde gruplara ayrılıp bir sonra gelecek talimatı bekliyor. Ben de dedim ki fırsat bu fırsat yanımda kameram da var, madem yemek listesine dahil olamıyorum ben de kendi kendimi dahil ederim 😀

Ekiple birlikte hareket edip tüm güvenlik kontrollerini de aşıp beyaz geceye ulaşınca işte bu gördüğünüz fotoğrafları çektim. Geceye herkes kendi yemeğini getiriyor; çoğunlukla mezeler, atıştırmalıklar, bolca şarap ve peynir, hatta sushiler bile vardı. Katılımcılar inanılmaz özenli hazırlanmışlar. O kıyafetlerin ve aksesuarların ihtişamı muhteşemdi. Şapkalar, tüyler, şifonlar, çiçekler, balonlar, ışıklar….aklınıza gelebilecek her türlü aksesuar alınmış ve masalar da süslenmişti. Sonra ufak bir dans gösterisi oldu ve yemeğin Piramit’e yakın kısmında canlı müzik vardı. Yemeğin bana göre tek olumsuz tarafı belli bir yerde oturduğunuz için diğer tarafta olup bitenlerin farkına varamıyorsunuz. Mesela dans gösterisini izleyenler canlı müziği duyamadı, aşağı kısımda oturanlar ise hiçbir atraksiyondan haberdar olmadı. Ondan dedim ki kendi kendime böyle yemeği dolaşıyor olmak sanki daha güzel yaaa….

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply