Fransa, Seyahat

COLMAR’DA NOEL

31 Aralık 2018

Noel ve yeni yıl dönemine girince bazı yerler bir anda çok popüler oluyor. Sanırım bu Instagram etkisinden 😈 Geçtiğimiz sene Hallstadt bu sene ise Colmar ve çevresi. Açıkcası ben öyle büyük hayaller kurarak gitmemiştim Colmar’a, hatta Colmar’a değil Strasbourg’a gidecektik son anda yaşanan talihsiz Noel pazarı çatışmalarından dolayı rotamızı değiştirdik. İyi ki de öyle olmuş çünkü Colmar gerçekten bir rüya şehirmiş. Tren ile Paris’ten kolayca Colmar’a gidebiliyorsunuz. Aslında yaz aylarında gitmiş olsaydık tüm yerleri gezme fırsatımız olurdu, çünkü Colmar gerçekten de küçük bir yer ama kışın hava erken karardığı için daha göremediğimiz bir sürü yerde aklımız kalarak ayrıldık. Ben havalar ısındığında tekrar oralara gitme planları yapacağım ama şimdilik Noel coşkusunu sizlere aktarayım.

Colmar’a ne zaman gidilir?

Bana sorulan bir soru olduğu için buraya eklemek istedim. Noel’de Colmar çok süslü. Gündüz binalardaki ve Noel pazarlarındaki rengarenk dekorların tadını çıkartabilirsiniz, geceleri ise şehir ışıl ışıl oluyor. Bunun dışında özel ışıklandırmalar ve kar efektleri de var. Noel ruhunu gerçek anlamda yaşamak için Aralık ayında gitmek en doğrusu ama ufak bir uyarı yapmam gerekiyor: kışın hava çok soğuk oluyor ve her yer de çok kalabalık. Dünyanın her yerinden aynı ruhu yaşamak için birçok insan buraya geliyor. Colmar’ın dokusu o kadar güzel ki bence bahar aylarında ve yazın da çok keyifli oluyordur. Evet belki süslemeleri göremeyeceksiniz ama onun yerine donmada her yeri dolaşabilecek ve nehirde gezebileceksiniz. Yani nasıl bir beklentiyle gittiğiniz ve ne görmek istediğiniz burada önemli.

Colmar’a nasıl gidilir?

Biz Paris’ten Oigo tren şirketi ile gittik. En ucuz biletlere ulaşabileceğiniz bu firmadan sezonuna ve yoğunluğuna göre farklı fiyatlarda biletler bulabilirsiniz. Oigo önce Strasbourg’a uğruyor oradan Colmar’a geçiyor. Ufak bir tüyo bazen Strasbourg biletleri daha ucuz olabiliyor. Biz başta da dediğim gibi önce Colmar’a gitmeyi planlamamıştık ama sonra biletimizi Colmar biletine çevirmek çok daha pahalı olduğu için Stasbourg’dan Colmar’a giden günlük tren seferlerinden birini tercih ettik. Toplamda ödediğimiz tutar 120Euro civarındaydı.

Colmar’da neler yapılır?

Colmar’a vardığınızda zaten sizi Noel pazarı tabelaları karşılıyor, onları takip edin 😉 Biz önce merkeze gidip etrafı gezmeyi tercih ettik. Zaten ufacık bir yer olduğu için sokakları keşfetmenin tadını çıkartın. Benim avlulara karşı özel bir merakım olduğu için her girişe her açık kapıya bir içeride acaba neler var diye bakıyorum ve çok güzel yerler keşfediyorum. Merkeze gelmeden zaten ufak bir Noel pazarı sizi hemen karşılayacak. Biz oradaki yiyecek/içecek carousel’ine bayıldık. Bir Bretzel bir de sıcak şarap veya sıcak çikolata alıp tadını çıkartın. Merkezde bir sürü muhteşem yapı ve birbirinden şirin dükkan sizi büyüleyecek. Ben en çok nehirin kenarındaki rengarenk evleri görünce sevindirin oldum. Kalp dekorlu mavi ev ve kocaman ayıcıklı ev de kaçırılmaması gereken fotoğraf noktaları.

Colmar’da neler yenilir?

Ne lezzetler keşfedeceğiz, ne güzel şeyler yiyip içeceğiz diye hayal ederek gittiğimiz Colmar’da gezmekten bunların hiçbirini yapamadık :mrgreen: Tüm gün sadece bretzel ve gingerbread kurabiyeler yedik. Neyseki gezimizin başında çok üşüdüğümüz için bir çay molası vermişiz yoksa sizlere mekan tavsiyesinde bile bulunamayacaktım. Cafe Au Dore zaten hemen göze çarpan bir mekan ve nostaljik dekorasyonu ile bizi büyüledi. Ben ruhu olan mekanları çok severim ve burası da keyifle çayınızı yudumlayıp lezzetli bir tatlıyı hüpleteceğiniz bir mekan. Ben aynen öyle yaptım! Bir başka göze çarpan mekan ise kapısındaki kocaman kurabiye oyuncağı ile bir dükkan. Gingerbreadler, Almanlar’ın meşhur Lebkuchenleri ve daha bir sürü lezzetli tatlıyı burada bulabilirsiniz. Hediyelik eşya almak için de çok uygun çok sevimli süsler ve dekoratif eşyalar var.

Noel pazarı

Açıkcası Noel pazarını ben daha büyük hayal etmiştim ama sanırım pazarların babası Strasbourg’da. Olsun biz yine de çok keyif aldık. Almanya sınırına yakın olması nedeniyle Colmar’da baskın bir Alman etkisi görüyorsunuz. Mimariden, yiyeceklere kadar hatta arada gelen bolca Almanca konuşmaya da şahit oldum. Birçok Alman turistin de tercih ettiği bir yer Colmar. Hal böyle olunca benim sevdiğim Noel ruhu da burada bolca vardı. Kurabiyeler, Glühweinlar, hatta çocuklar için bile alkolsüz sıcak içecekler satılıyordu.

Gece süprizi

Kışları tabii hava erken kararıyor ama Colmar’da onun da çaresini bulmuşlar. Gece bastırdığı anda süprizler de başlıyor. Dolaştıkça toplanıp birşeyler izleyen kocaman kalabalık gruplar görmeye başlıyorsunuz. Çünkü en güzel ışıklandırmalar ve ışıklı gösteriler de burada. Binaların duvarlarına yansıtılan kar taneleri, renkli evlere tapılan Neon aydınlatmalar ve birbirinden renkli ve eğlenceli Noel dekorları.

Kısaca Colmar donmamıza değdi çünkü bu ufacık yer çok büyülü tam bir masal şehri gibi. Instagram’da seneye muhtemelen başka bir yer popüler olacak o nedenle önümüzdeki sene gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply