Seyahat

ALAÇATI DOSYASI – MAZDA İLE KEŞFET….

23 Eylül 2015
Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Biliyorum çok Alaçatı dosyası yazıldı çizildi ama ben biraz Alaçatı’dan değil çocukluğumun rüya yazlığı olan Çeşme’den bahsetmek istiyorum Alaçatı daha dutlukken -ki burada şaka yapmıyorum- Çeşme vardı, Ilıca vardı, Şantiye vardı, Yıldızburnu vardı, Paşalimanı vardı….vardı da vardı. Sonra sihirli bir değnek değdi ve Alaçatı patladı. Patladı kelimesini her yönüyle kullanabiliriz: kalabalık, astronomik fiyatlar, tekneler, yatlar…acayip birşeyler oldu. İyi oldu kötü olduyu burada tartışmayacağım ama çocukluğumdaki Çeşme’den çok farklı olduğu da bir gerçek. İzmirlilerin yazlık mekanı olan bu güzel yer o kadar çok değişti ki 35’li hemşerilerimin isyanını bu nedenle çok iyi anlıyorum. Bu yazı işte en gözde en popüler yerlerden çok bana hala eski Çeşmemi hatırlatan yerlerle dolu. Tabii aralarına kalbime dokunan ve eskilerin yanına yakışan mekanları da ekledim.

Yemek: Bu başlığı birkaç alt başlığa ayırmak gerekiyor çünkü herkesin yemek beklentisi çok farklı.
1-Damak tadına düşkün olanlar: Ege lezzetlerinin en güzel ve en tazelerini denemek isteyenlere önerebileceğim iki mekan Alaçatı Roka ve Langaza. Roka’da şevketi bostandan kıtır enginar salatasına, tahinli patlican ezmeden Ege otları ile doldurulmuş kalamara kadar lezzetli bir yelpaze mevcut. Adını Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın doğduğu kasabadan alan Langaza’nın mutfağı ise bayanlara emanet ve kendileri çok lezzetli işler ortaya çıkarıyorlar. Mezelerden oluşan bir lezzett şölenine hazırlıklı olun. Kırmızı Ardıç Kuşu rengarenk dekorasyonu ile ön plana çıksa da bence oradaki asıl efsane yediğim birbirinden lezzetli iki pizzası. Közde patlicanlı ve Kopanisti peynirli-kabak çiçekli pizzalarını mutlaka deneyin. Benim ise alışkanlığım ve her Çeşme’ye geldiğimde vazgeçilmezim Çeşme İmren Lokantası. Evet İmren’in sayısını bile bilmediğim bir sürü şubesi var ama Çeşme çarşıdaki İmren minik arka bahçesi ve tanıdık güleryüzlü simaları ile benim için daha özel. Bir diğer lezzet yeri ise gençliğimin vazgeçilmez buluşma noktası olan Dost Pide. Orada bir pide yiyin ve Dost Pide’nin İzmirlilerin neden vazgeçilmezlerinden biri olduğunu daha iyi anlayın 😉 Viento Alacati her ne kadar bir otel olsa da orada yedigimiz lezzetli yemekleride belirtmeden gecemeyecegim. Kumrucuları da tabii unutmamak gerek, birçok seçenek mevcut ama benim tercihim Hikmet. Bu arada yazın ve plajların vazgeçilmezi midyecileri de unutmadım, Meşhur Midyeci Pamuk bizi hiç hayalkırıklığına uğratmadı.

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

2-Ambiyanscılar: Sizleri de unutmadım, şöyle deniz kenarında püfür püfür ve güzel manzaralı bir keyif yemeği isteyenlere de önerilerim var: Ayayorgi’deki Paparazzi -manzarası muhteşem oluyor- Alaçatı Alancha, buraya damak tadına düşkünler de mutlaka uğramalı bonusu da ambiyansı ve efsane içkileri ve son olarak Yıldızburnu’ndaki Mezzaluna, çok çok keyiflidir bir bakın derim.
3-Tatlısız yapamayanlar: Bir tatlısever olarak en önemli başlığı unuttuğumu düşünmediniz değil mi 🙂 Alaçatı’da Tatlıcı İmren öne çıkarken asıl tatlı cenneti Ilıca’da 😉 Yılların Bonjour ve Reyhan Pastanesini bilmeyen yoktur, varsa da bu utançla daha fazla yaşamamak için gitsin hemen denesin. Hazır Ilıca’ya yolunuz düşmüşken de Fransız tatlılarının iddialı ismi Arpege’e de mutlaka uğramayı ihmal etmeyin. Arpege’de herşey çok lezzetli amaaaa yine bana göre o ekmeğe sürmelik ya da kaşık kaşık yemelik tuzlu karamel ve fındıklı çikolata ezmeleri sizleri Nirvana’ya çıkartabilir.

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Tatlı demişken dondurmacılar da unutulmaz. Tahinli ve Sakızlı dondurmaları ile Çeşme tarihinde önemli bir yer tutan Rumeli Pastanesi benim vazgeçilmezim, Veli Usta’da başka bir klasiktir. Gelato severler için Dondurmino ve çocukluğunuz tutarsa İmren Pastanesinin Şirinler (İtalyan Karamelli masmavi) dondurmasını deneyebilirsiniz. Veee benim için en özeli: Urla Katmer Salonu. Açık ve net söylüyorum biz böyle muhteşem bir lokma yemedik. Sıcacık, çıtır çıtır, şerbeti ile sizi bayıltmayan, yedikçe insanın yiyesi gelen bir lokma.
4-En önemli öğün kahvaltı diyenler: Birçok Butik Otel’in kahvaltısı çok lezzetli zaten ama farklı bir tat arayanlara bomba gibi iki kahvaltı mekanı. Noni’s House: Ovacık’da yemyeşil bir bahçede bulunan ve çiçek şeklindeki pişileri, muzlu reçeli, mis kokulu çayı ile kalbimi kazanan yer. İkinci seçenek de Bazlama sevenlere gelsin. Bazlamacı zengin sofrası ve masanıza sıcacık gelen Gözleme ve Bazlamaları ile sizlere gerçek bir pazar şöleni yaşatacak.

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Gece Hayati: Bu kadar yeme içme yeter gelelim gece hayatına. Eskilerin Çardak, 9.5 ve 10’unu tabii ki saymayacağım, benim jenerasyonum aldı mesajı :mrgreen: Artık öyle danslı manslı mekanlar kalmadı, zaten İzmirliler daha çok keyif ve muhabbeti sever. Çeşme’de Ayayorgi koyu var ama Eylül ayında maalesef tek açık yer Paparazzi’dir ve orada bile gece eğlencesi belli bir tarihte sona erer. En garantisi yine Alaçatı sokakları. Kalabalığı sevenler Köyün Delisi’ne, sokağa taşmak isteyenler Zeplin’e, içkisini sakin sakin yudumlamak isteyenler ise Petra Roasting’e.

Deniz, kum, güneş: Benim en sevdiğim yer Ayayorgi koyu olsa da itiraf etmem gerekiyor bu sene birçok mekan aklımı çeldi. FlyInn keyifli, Zio Beach’in denizi Alaçatı’nın dondurucu sularına göre muhteşem, Ilıca bir klasik, amaaaa benim ilk göz ağrım yine de Ayayorgi koyum 😆

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Processed with Moldiv

Konaklama: Bizim Çeşme’de evimiz olduğu için otelde hiç çocukken kalmadım ve bu nedenle de benim otellerle ilgili tek çocukluk anım Altınyunus, eskiden orada atlar vardı ve biz onları sevmeye giderdik ama bu sanırım milattan önceydi :))) Bu sene ilk kez deneyimlediğim iki Butik Otel var. Ala tarihi dokusu, yeşil bahçesi ve dekorasyonuyla bizi çok mutlu etti. Roka Otel ise artık evimiz gibi oldu, orada çok güzel dostlar edindik ve her gittiğimizde aynı keyifle vakit geçiriyoruz. Bu iki şirin otelde de gönül rahatlığı ile kalabilirsiniz.
Biz eylül ayında ekipce –Lokantalarim, Gezenayaklar, Tadinda Seyahat, Cem Karakus, Yiyelim Guzelleselim ve Kukla Sureyya olarak #mazdailekeşfet dedik ve Çeşme yollarına düştük. Tüüüüm bu anlattıklarımı çocukluk mekanlarımla birleştirip size azıcık farklı bir Çeşme yaşatmak istedim, umarım deneyenler mutlu ve güzel bir tatil geçirirler. Şimdiden iyi bayramlaaaaar 🙂

alacati6720-1

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply